See esterata on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "este",
"3": "rata"
},
"expansion": "este + rata",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "este + rata",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "esterata",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "esterata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "esterata",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "estera",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Finnish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Finnish kala-type nominals",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"obstacle course"
],
"id": "en-esterata-fi-noun-KMtZ7KsP",
"links": [
[
"obstacle",
"obstacle"
],
[
"course",
"course"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈesteˣˌrɑtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠te̞rˌrɑ̝t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑtɑ"
}
],
"word": "esterata"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "este",
"3": "rata"
},
"expansion": "este + rata",
"name": "affix"
}
],
"etymology_text": "este + rata",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "esterata",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradat",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterata",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradan",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradat",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradan",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojen",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratain",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoja",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradasta",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoista",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataan",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihin",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilla",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilta",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalle",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoille",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratana",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoina",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradatta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoitta",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoin",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "See the possessive forms below.",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "t-d gradation",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "9*F/kala",
"source": "declension",
"tags": [
"class"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratani",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojeni",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataini",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojani",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissani",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistani",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataani",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihini",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillani",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltani",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilleni",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinani",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradakseni",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoikseni",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittani",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoineni",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratasi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojesi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataisi",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojasi",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissasi",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistasi",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataasi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihisi",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillasi",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltasi",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillesi",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinasi",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksesi",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittasi",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinesi",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratamme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojemme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataimme",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojamme",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissamme",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistamme",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataamme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihimme",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillamme",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltamme",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillemme",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinamme",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksemme",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittamme",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinemme",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojenne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratainne",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojanne",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissanne",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistanne",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataanne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihinne",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillanne",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltanne",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillenne",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratananne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinanne",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksenne",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittanne",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinenne",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "fi-decl-kala",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratansa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojensa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratainsa",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"rare"
]
},
{
"form": "esterataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratojaan",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratojansa",
"source": "declension",
"tags": [
"partitive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradassaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradassansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoissaan",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoissansa",
"source": "declension",
"tags": [
"inessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradastaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradastansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoistaan",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoistansa",
"source": "declension",
"tags": [
"elative",
"plural"
]
},
{
"form": "esterataansa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoihinsa",
"source": "declension",
"tags": [
"illative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradallaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradallansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoillaan",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoillansa",
"source": "declension",
"tags": [
"adessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradaltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradaltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoiltaan",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoiltansa",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradalleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradallensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoilleen",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoillensa",
"source": "declension",
"tags": [
"allative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratanaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratanansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoinaan",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratoinansa",
"source": "declension",
"tags": [
"essive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradakseen",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradaksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"singular",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoikseen",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradoiksensa",
"source": "declension",
"tags": [
"plural",
"translative"
]
},
{
"form": "esteradattaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradattansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"singular"
]
},
{
"form": "esteradoittaan",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "esteradoittansa",
"source": "declension",
"tags": [
"abessive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"singular"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"instructive",
"plural"
]
},
{
"form": "-",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"singular"
]
},
{
"form": "esteratoineen",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
},
{
"form": "esteratoinensa",
"source": "declension",
"tags": [
"comitative",
"plural"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "fi",
"2": "nouns",
"cat2": "",
"g": "",
"head": "",
"sort": ""
},
"expansion": "esterata",
"name": "head"
},
{
"args": {},
"expansion": "esterata",
"name": "fi-noun"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"1": "estera",
"2": "t",
"3": "d",
"4": "a"
},
"name": "fi-decl-kala"
}
],
"lang": "Finnish",
"lang_code": "fi",
"pos": "noun",
"senses": [
{
"categories": [
"Finnish 4-syllable words",
"Finnish compound terms",
"Finnish entries with incorrect language header",
"Finnish kala-type nominals",
"Finnish lemmas",
"Finnish nouns",
"Finnish terms with IPA pronunciation",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries",
"Rhymes:Finnish/ɑtɑ",
"Rhymes:Finnish/ɑtɑ/4 syllables"
],
"glosses": [
"obstacle course"
],
"links": [
[
"obstacle",
"obstacle"
],
[
"course",
"course"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/ˈesteˣˌrɑtɑ/"
},
{
"ipa": "[ˈe̞s̠te̞rˌrɑ̝t̪ɑ̝]"
},
{
"rhymes": "-ɑtɑ"
}
],
"word": "esterata"
}
Download raw JSONL data for esterata meaning in All languages combined (20.3kB)
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-03 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.